Nejspíš znáte populární knihy, které se snaží mapovat historii atomů v našich tělech. Vesměs se soustřeďují na poslední 4 miliardy let, tedy geochemické cykly či přesuny hmoty mezi živými organismy („kolik atomů z nás bylo v minulosti dinosauřími výkaly?“). Následující studie se zaměřuje na uhlík, ale v rozsáhlejším kosmickém měřítku.
„Tým vědců z USA a Kanady nedávno potvrdil, že uhlík a další atomy vzniklé z hvězd neputují jen tak nečinně vesmírem, dokud nejsou využity k novým účelům. V galaxiích, jako je ta naše, kde stále aktivně vznikají nové hvězdy, se tyto atomy vydávají na okružní cestu. Obíhají galaxii svého původu v obřích proudech, které se táhnou až do mezigalaktického prostoru,“ praví tisková zpráva University of Washington.
Tyto proudy („cirkumgalaktické prostředí“) připomínají obří dopravníkové pásy, které vytlačují materiál ven a vtahují ho zpět do nitra galaxie, kde gravitace a další síly mohou tyto suroviny sestavit do planet, měsíců, asteroidů, komet i nových hvězd.
„Představte si cirkumgalaktické prostředí jako obří vlakové nádraží: Neustále vytlačuje materiál ven a vtahuje ho zpět,“ uvádí spoluautorka nové studie Samantha Garza z Washington University. „Těžké prvky, které hvězdy vytvářejí, jsou prostřednictvím explozí supernov vytlačovány z hostitelské galaxie do cirkumgalaktického prostředí, odkud mohou být nakonec vtaženy zpět a pokračovat v cyklu vzniku hvězd a planet.“
Z čehož má dále vyplývat: Stejný uhlík, který se nachází v našich tělech, strávil pravděpodobně značnou část času mimo galaxie. Cirkumgalaktické prostředí funguje jako obří zásobárna uhlíku i kyslíku. Přinejmenším v galaxiích, kde se tvoří hvězdy, lze předpokládat, že tento materiál pak padá zpět do galaxie, aby pokračoval v recyklačním procesu. Studium cirkumgalaktického prostředí by mohlo vědcům pomoci pochopit, jak tento proces recyklace ustává, což se nakonec stane u všech galaxií, samozřejmě včetně Mléčné dráhy.
Samantha L. Garza et al, The CIViL* Survey: The Discovery of a C iv Dichotomy in the Circumgalactic Medium of L* Galaxies, The Astrophysical Journal Letters (2024). DOI: 10.3847/2041-8213/ad9c69
Zdroj: University of Washington / Phys.org, přeloženo / zkráceno
Nepsal v jedné ze svých knih Asimov o „uhlíkových proudech“ které mají na svědomí vzniku supernov? Četl jsem ji v devadesátých letech a nožička k tomu byla, že tato teorie o proudech uhlíku se ukázala jako mylná. Takže Asimov – jednoznačně vizionář